The presentation of the project ExcellCity at the event: "Excellent Education for Capacity Building in Smart City Based on Applied AI"

In the shape of the event, "Excellent Education for Capacity Building in Smart City Based on Applied AI" organized by the University of Library Studies and Informational Technologies presented the European project ExcellCity: "Strengthening the Scientific Excellence and Innovation Capacity in the Area of Smart City through Twinning", a project financed by the European Union-NextGenerationEU through the National Recovery and Resilience Plan of the Republic of Bulgaria project № BG-RRP-2.005-0003.

 

The event promises to reveal new horizons in smart cities and artificial intelligence. The main topics of the event were:

 

●       Strategy for scientific research and innovations,

 

●       Smart Infrastructure

 

●       Research-based training and experiments

 

The exciting glimpse into the future of applied artificial intelligence

 

●       The Strategy for scientific research and innovation WP for the first 6th months of the project developed a SWOT analysis and selection of good practices for Research and Innovation Strategies.

 

●       The first 6 months for the Smart Infrastructure included requirement analysis and design of the infrastructure architecture.

 

● The last presentation was the Methodology for Research-based education followed by training with young researchers and PhD students at ULSIT.

 

Future work under the ExcellCity includes the updated Research and Innovation Strategy for ULSIT, the development of the Smart Infrastructure, and further training based on the experiments on the smart infrastructure.

 Read more:

Семинар на УниБИТ разгледа приложните аспекти на изкуствения интелект и японския опит в образованието

Университетът по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) беше организатор и домакин на форума Excellent Education for Capacity Building in Smart City Based on Applied AI, иницииран по проект „Повишаване на научния и иновационен капацитет в интелигентния град чрез изграждане на връзки (туининг) – ExcellCity. Събитието събра на едно място японския опит в областта на образованието, приложните аспекти на изкуствения интелект и интелигентните технологии, съобщиха от екипа на висшето училище.

Форумът беше открит от проф. д.н. Ирена Петева, ректор на УниБИТ, която в своето приветствено слово подчерта, че работата на УниБИТ по научноизследователски проекти с международни партньори и обменът на опит и знания превръщат университета в хранилище на история и инкубатор на идеи за бъдещето на интелигентния град.

Специален гост на събитието беше Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България, придружен от Кенто Мураки, културно аташе в дипломатическата мисия. В своето обръщение посланик Мичигами изтъкна, че въпреки географската отдалеченост, народите на България и Япония са много близки по дух. Той акцентира върху общите ценности и интереси, както и на респекта към образованието, културата, историята и многовековните традиции.

Семинарът се превърна в сцена за представяне на добри практики за синергия между изследвания и образование. Обсъждаха се теми като трансформирането на висшето училище в изследователски университет и изграждането на човешки капацитет в тази посока. Програмата включваше и представяне на възможности за интеграцията на УниБИТ в инфраструктурата на умния град, както и мястото на изкуствения интелект в университетите.

Събитието завърши с обучение за интелигентно преподаване, основано на изследвания, където студенти, докторанти и членове на академичния състав на УниБИТ бяха запознати със седемте принципа за интелигентно преподаване и с рубриките за оценяване и техните приложения.

Участниците във форума споделиха, че семинарът им е предоставил ценна възможност за обмен на знания и опит, допринасяйки за развитието на образованието и изследванията в областта на интелигентните градове и приложния изкуствен интелект. /ПВ/

 

Научете повече на адрес: https://www.bta.bg/bg/news/lik/678622-seminar-na-unibit-razgleda-prilozhnite-aspekti-na-izkustveniya-intelekt-i-yapons

Fakti.bg | Японският посланик пренесе японските интелигентност, дух и култура в УниБИТ

fakti

Учени рецитираха "Аз съм българче" като хайку

Японският посланик пренесе японските интелигентност, дух и култура в УниБИТ СНИМКИ - 1
Снимки: УниБИТ

Посланик Мичигами беше официален гост в Семинар на УниБИТ, реализиран по проект „Повишаване на научния и иновационен капацитет в интелигентния град чрез изграждане на връзки (туининг)“ – ExcellCity.

Той поздрави академичния състав на висшето училище с настъпващия Ден на светите братя Методий и Кирил, чиято икона е една от безценните реликви на УниБИТ, която гостите виждат, влизайки във висшето училище.

В обръщението си Посланик Мичигами изтъкна, че нашите два народа са много близки, въпреки че България и Япония са на хиляди километри разстояние. С течение на времето отношенията между двете нации са се развили и задълбочили на базата на общи ценности и интереси, които ни сближават още повече. Приличаме си основно в две неща – в респекта към образованието и културата и в уважението към историята и красивите многовековни традиции, сподели още той.

Японският посланик пренесе японските интелигентност, дух и култура в УниБИТ СНИМКИ - 2

В чест на японските гости проф. Стоян Денчев – председателят на Съвета на настоятелите на УниБИТ, даде тон присъстващите да рецитират „Аз съм българче“ в метриката на японската поезия хайку – с концентрация на чувство и израз на медитация.

ЕxcellCity е проект, по който работим с много международни партньори и този процес е предизвикателство за всички – да споделим опита и знанията си, да бъдем хранилище на история и инкубатор на идеи, чрез които да градим бъдещето на поколенията в интелигентния град, обобщи в приветственото си слово към гостите на форума Ректорът на УниБИТ проф. д.н. Ирена Петева.

Японският посланик пренесе японските интелигентност, дух и култура в УниБИТ СНИМКИ - 3

Global Diplomatic | Excellcity is organizing an event: "Excellent Education for Capacity Building in Smart City Based on Applied AI"

 globaldiplomatic

The University of Library Studies and Information Technologies is pleased to invite you to participate in the "Excellent Education for Capacity Building in Smart City Based on Applied AI" forum, which will take place on May 22, 2024.

 

The event promises to reveal new horizons in the field of smart cities and artificial intelligence! Its program includes:

Japanese experience in education and intelligent solutions - H. E. Hisashi Michigami, Ambassador of Japan to Bulgaria.
Results from the Global Education Summit EDUsummIT’2022-2023, Kyoto, 2023.
ExcellCity at ULSIT:
 
  - Strategies for scientific research and innovations,
  - Intelligent infrastructure
  - and Research-based training and experiments
 
  • An exciting glimpse into the future of applied artificial intelligence

Join us to share knowledge and experience and explore opportunities for future projects and collaborations. Discover the program and more information about the event at the link provided! We look forward to seeing you!

БТА | Изграждането на интелигентен град на бъдещето е във фокуса на международен проект на УниБИТ

 bta

 

Университетът по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) е координатор на проект ExcellCity: BG-RRP-2.005-0003 за създаване на специалисти, които да проектират, разработват и внедравят процесите за изграждане на интелигентен град. Проектът е финансиран от Европейския съюз - NextGenerationEU, чрез Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, съобщиха от екипа на висшето училище.

Същността на проекта ExcellCity: Укрепване на научните постижения и капацитета за иновации в областта на интелигентния град чрез туининг (изграждане на връзки) е надграждане на академичния и административен капацитет в сътрудничество с шест партньорски институции: Университетът на Месина, Италия; Университетът на Мурисия, Испания; Фондация FIWARE, Германия; Асоциацията за развитие на София, България, VirTech ООД България, UBIWHERE: Софтуерна компания за изследвания и разработки, Португалия, асоциирани партньори по проекта. 

Проектът стартира на 15 декември 2023 г. и завършва на 31 май 2026 г. Бюджетът му е в размер на 2 933 500,51 лв. 

"Във времена, когато реалното и виртуално общуване се смесват и до голяма степен сме независими от време и място, изграждането на интелигента среда за живеене изисква иновативни и научни постижения. Концепцията за интелигентен град предполага интегриране на технологии и иновативни решения в различни аспекти на управление и функциониране на градовете, в това число университети, научни организации и бизнес. Нужни са специалисти, които да проектират, разработват и имплементират процесите в интелигентния град", разказват от УниБИТ. 

Целта е да се повиши капацитетът в областта на научните изследвания и иновациите на базата на научноизследователската инфраструктура за дизайн и разработване на малки изследователски проекти, базирана на технологията с отворен код FIWARE и iSHARE. Създаването на връзки с водещи специалисти от други Европейски университети, бизнеса и общината. ЕxcellCity концентрира дейността си върху предоставянето на възможности за обучения и мобилности (хибридни: физически и виртуални). Акцентът е върху усъвършенстване на управлението на научните изследвания и административните умения на служителите на висшите училища и бизнеса. 

Проектът се управлява от Управителен съвет, на оперативно ниво работи Координационен съвет за оперативно управление, качеството на работа се осигурява от Екип за осигуряване на качеството в обхвата на проекта, а по различните етапи работят отделни екипи, ръководени от членове на академичния състав на УниБИТ. 

Туинингът дава възможност за обмен на добри практики и опит между екипите на различни институции в областта на научните изследвания и иновациите. Целта е постигане на устойчивост чрез последващи изследователски проекти и иновационни решения за получаване на високи съвместни резултати. Ще бъде създадена платформа за сътрудничество между университетите, изследователските институции и бизнеса.

ЕxcellCity изгражда стратегия в УниБИТ за стимулиране научните изследвания и иновациите. 

Сътрудничеството между УниБИТ и партньорите му ще ускори разработката и внедряването на иновативни решения в областта на устойчивото развитие на интелигентни решения, включващи топлинен и светлинен комфорт, качество на въздуха и енергийната ефективност. Стимулирането на обмена на учени и специалисти ще позволи на талантливите мозъци да работят заедно върху общи проекти и научни изследвания, казват от УниБИТ. Това не само допринася за разнообразие на идеи и перспективи, но и за развитието на международни мрежи и сътрудничество, които са от съществено значение за иновациите в съвременния свят.

Проектът се очертава като средство за укрепване на научните постижения и капацитета за иновации в областта на интелигентния град чрез висшето образование. Сътрудничеството и обменът между институциите пък ще създаде възможности за споделяне на знания, стимулиране на иновациите и ускоряване на развитието на интелигентни и устойчиви градове на бъдещето.

Работата по проект ExcellCity е разделена в 5 работни пакета: РП 1 - Управление на научните изследвания и иновациите и изграждане на административен капацитет; РП 2 - Туининг дейности за изследвания и иновации; РП 3 - Малки съвместни проекти за научните изследвания и иновациите; РП 4 - Дейности по разпространение, комуникация и използване; РП 5 - Управление на проекта.

Проектът ExcellCity има за цел да укрепи научните постижения и иновационния капацитет на УниБИТ в областта на интелигентния град чрез висшето образование, като насърчава сътрудничеството и обмена на знания между институциите. Това ще доведе до разработване на иновативни решения. Напредъкът по реализацията на всяка от поставените задачи може да се проследи в сайта на проекта.

https://www.bta.bg/bg/news/lik/634679-izgrazhdaneto-na-inteligenten-grad-na-badeshteto-e-vav-fokusa-na-mezhdunaroden-p

ExcellCity

  • This project is financed by the European Union-NextGenerationEU  through the National Recovery and Resilience Plan of the Republic of Bulgaria  project № BG-RRP-2.005-0003.

Contact info